יום ש', ח’ בחשון תשע”ה
דף הבית דבר המנהלת תחומי דעת אתרי שכבות פינת הרב שמיטה סוגרים שבוע חדר מורים יצירת קשר
לכניסה לחץ כאן...

תגובות: -1
צפיות: -1
 
מהי תפילה? מדוע אנחנו צריכים בכלל להתפלל? האם תפילה צריכה כוונה או שאפשר פשוט ללעוס את המילים ולדקלם אותם כרובוט? על כל אלו ועוד תמצאו במערך 'ואני תפילה' הנועד להגיש לתלמידים צהר ולתפוס קצת ממהותה של התפילה.
העלון של בית הספר מגיע ובגדול... פרטים בפנים.
בשעה טובה הפקנו עבור תלמידנו היקרים חוברת לימוד ועבודה לראש השנה ולימים הנוראים.בחוברת נלמד על המנהגים בחודש אלול - שופר סליחות, תשובה. על הלכות ומנהגי ראש השנה - סימנים, שינויים בתפילה, תקיעת שופר. תשליך ועוד... באמצעות לימוד הלכות ומנהגי החג אנו משתדלים להעביר לתלמידים הצדיקים גם את אווירת הימים הנוראים ואת ההתנהגות הנדרשת והרצויה בימים אלו. בד בבד אנו גם מקנים להם גם את מיומנויות הקריאה וההבנה הנדרשים בלימודי השפה.
"הסידור המטייל" בהובלת הרכזת החברתית המורה חניתה. הסידור המטייל הינו חוברת העוברת בין ילדי הכיתה, כל הורה כותב ביחד עם בנו תפילה פרטית מרחשי ליבו. החוברת מטיילת בין כל ילדי הכיתה ובכל יום הסידור יפגוש משפחה נוספת מהכיתה שתעשיר את הסידור בתפילה נוספת. לאחר סיום הסבב הכיתתי המחנכים יקריאו את התפילות ויציגו את הסידור בכניסה לבית הספר."הסידור המטייל" שם לו מטרה ללמד את הילדים"שיח עם הבורא " ולחבב אותו בעיניהם. כמו כן, "הסידור המטייל" מהווה נדבך ראשון וחשוב בפיתוח השיח האישי והבין אישי שהשנה יינתן עליו דגש באופן מיוחד בבית הספר.אנו תקווה כי ה'סידור המטייל' ימשיך את טיולו אל על ויביא את תפילותיהם ובקשותיהם של תלמידנו היקרים בפני מי שאמר והיה העולם ויתקבלו בפניו .
לשם צפיה בסרטון, הכנסו לתחום דעת זה"ב, והקישו על הקישור בצד ימין בשם "לילדים אין בלמים". התגובות לסרטון יהיו בפורום הכיתתי האישי שלכם, בהצלחה.או בקישור הבא: https://www.youtube.com/watch? v=147A_CvKOQc
תפקידים ודרכי תקשורת, לתועלת כולם בס"ד.
http://www.mada.org.il/activit ies/night
מצגת שנשלחה אלינו ע"י המורה למדעים, הגב' לבנה בן דוד.
תעודת זהות של בית הספר
ביה"ס התורני "חומת שמואל" מונה למעלה מ 600 תלמידים. ביה"ס חרט על דגלו את האמירה "באהבה ובאמונה נצליח". הכיוון החינוכי הוא חינוך מתוך אמון בתלמיד ובכוחותיו ומתן כר נרחב לתלמיד למצות את יכולותיו. כבית ספר תורני ניתן דגש חזק על לימודי הקודש ועל לימודי החול היונקים מן הקודש. החיבור לעם ישראל בא לידי ביטוי בחינוך לנתינה ולקבלת האחר בחברה. צוות בית הספר מסור, אוהב ומקצועי.
תגובות: -1   צפיות: -1
מדוע חשוב לנו לדעת גם לתת בשביל לתת ולא רק על מנת לקבל פרס? אחרי צפייה בסרטון הבא, הנתינה מקבלת משמעות אחרת לגמרי. אורך: 3:05 שניות
"עתיד"
יחידה זו נכתבה בעקבות 'מחאת המילקי' והיא ממחישה בעזרת סיפור קצר, מדוע למרות כל היתרונות הכלכליים והפיתויים, חיי הנוחות והרווחה שיש במדינות אחרות מלבד ישראל דוגמת גרמניה, עדיין אין לנו ארץ אחרת והמקום הטבעי ביותר ליהודים הוא מדינת ישראל. לימוד מהנה!
לכבוד השנה החדשה אם עצרתם רגע, שחזרתם את השנה האחרונה שעברה עליכם ומצאתם את החיים שלכם דבש והכול באמת אחלה ותודה ששאלנו, אתם יכולים להמשיך ולזרום כי באמת חבל על הזמן שלכם. אבל אם בכל זאת הצלחתם להיזכר בכמה רגעים כאלו קטנים שכמעט ונשכחו מבעד לאבק הזמן, ייתכן ובכל זאת תוכלו למצוא כמה נקודות שיעזרו לכם לתפוס כמה שיותר גרגירים של זהב בשעון החול שיתהפך לספירה לאחור בעוד כיומיים, עת התקדש היום.אבינועם הרש
מוגש לפניכם מערך לימוד לסוכות המחולק לפי הימים המורכבים מסיפור קצר בכל פעם כאשר לאחריו תמצאו שאלות מנחות לדיונים פתוחים. כל הסיפורים קלילים ובעלי מסר חינוכי ברור.
איזו מילה אינה עברית במקורה – אתרוג, לולב, הדס או ערבה? מהו עוקץ ומהו פיטם באתרוג? והאם בסוכה צריך לפחות ג' דְפָנות/דַפְנות? * משאל רחוב מיוחד בנושא סוכות והשפה העברית - אוצר מילים, קריאה בקול, תקינות ושם המספר, תורת הצורות וגם ניבים.פעילות הידודית (אינטראקטיבית) מלווה לסרטון תמצאו בילקוט הדיגיטלי חט"ב עברית: http://bit.ly/1wTkdXj
מה נשתנה ראש השנה? דפי לימוד ועיון לתלמידי בבית הספר 'חומת שמואל' לראש השנה מחולקים לפי הימים. הורים יקרים! מאחר שראש השנה יצא השנה מחובר לשבת, אנחנו מקבלים שלושה לילות ושלושה ימים בהם בנכם נמצאים בבית. אין ספק שמדובר באתגר לא פשוט: למשך שלושה ימים כל בני הבית נמצאים במרחב אחד, דורכים אחד לשני על הרגליים ובדרך הטבע נוצרים כל מיני 'מורכבויות ואתגרים' שונים הן ברמה הרגשית-הבין אישית והן ברמה הכללית. v לשם כך מובא לפניכם מערך 'מה נשתנה ראש השנה?' המיועד לצבוע יומיים מהזמן שנשאר לבניכם בן התפילות למהנה ומאתגר יותר. v המערך ניתן להדפסה והוא כולל 8 עמודים. למי שיש אפשרות להדפיס על דו"צ כמובן שעדיף.
הגשר - סרטון נהדר שממחיש לנו את חשיבות הפשרה ומדוע בחיים כדאי לנו תמיד להתפשר. אורך: 2.45
מה המידה שלך? שאלון תכנון אסטרטגי לתלמיד איך לתקן את המידה הנבחרת שלו.מצורף לפעילות הקודמת.בהצלחה!
'מה המידה שלך?' הוא מיזם בית ספרי השם לו למטרה לצבוע את בית הספר בגווני 'זמן אלול' הישיבתי הנחשב לאחד הזמנים המשמעותיים והמשפיעים ביותר על התלמידים כאשר הוא צבוע בסימן 'תיקון המידות' ובעבודת המוסר. לעומת הישיבות, בבית הספר 'חומת שמואל' אין 'שיעור מוסר' מוגדר במערכת וברוב הפעמים לא תמיד יוצא להעלות בכל יום את נושא ה'אלול' ו'תיקון המידות'. מתוך כך נולד מיזם: 'מה המידה שלך', שנועד להטמיע בקרב התלמידים את אווירת האלול ולהוריד הלכה למעשה בבחינת ל'אסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא' תוך מימוש בחירת המידות של התלמידים על ידי תוכנית עבודה מסודרת.
סרטון מדהים שמעביר בצורה חווייתית את כוחה של הנתינה. אידאלי להעברת סדנאות ופעילויות לתלמידים אודות חסד ונתינה שלא על מנת לקבל פרס.
מוגשת לפניכם יחידת: 'תעביר את זה הלאה' – הבאה להדגיש את כוחם וחשיבותם של המעשים הקטנים. לאחר הסיפור מובאים לפניכם שאלות לדיון פתוח, כאשר שאלה המסומנת ב הינה שאלת אתגר. אנחנו מקווים שתיהנו ותפיקו מהיחידה את המרב. לימוד נעים!
יחידה זו נוגעת בעניין המודעות החברתית שלנו כלפי אנשים מתקשים נטולי ההילה ה'מצליחנית' תוך כדי הצבת נקודות לדיון ושיח איפה הרגישות הזו תופסת אותנו והאם אנחנו באמת מוכנים להקריב לטובת שמירת כבוד הזולת גם במחיר ההצלחה האישית שלנו.
עשרות פעילויות ומתודות בנושא: 'שיח בין אדם לבוראו ותפילה' באתר המקוון של בני עקיבא העולמי
תפילה נוגעת ונוקבת שכתב הרב שייטנזלץ. יכולה להיות מחולקת לתלמידים/ות ולפעול הרבה בעניין משמעותה של התפילה
רגע לפני שכל עם ישראל רואה אותך שר, בא לך להתפלל דווקא עכשיו. לפני כולם. בלי לדפוק חשבון. סרטון נהדר שמביא לנו גם פולמוס על התפילה מבין השופטים. מצוין כחומר למחשבה.
כמה פעמים קרה לכם שממש רציתם להתפלל לקב"ה אבל פשוט לא מצאתם את המילים הנכונות?הקטע הבא מתוך אושפיזין ילמד אותנו איך עושים את זה נכון. מתוך 'מילה טובה' של הרב יוני לביא.
יחידת לימוד מעשירה ביותר על התפילה. מומלצת כחומר רקע וכתופסת להעשרה.
תפילה לדוד - סיפור על התפילה מאת הרב יוני לביא מ'חברים מקשיבים'."אתם לא מתביישים?!" הרעים עליהם דוד בקולו, "אין לכם שום כבוד לבית הכנסת?! אח, הדור הצעיר... לא מסוגלים לשתוק אפילו חצי שעה. מדברים על ספורט באמצע התפילה. בושה! כשאנחנו היינו בגילם לא העלינו בדעתנו להתנהג כך. אצלינו היה כבוד לבית הכנסת..."
מספר חסוי: סיפור מעניין על תפילה מאת הרב יוני לביא מ'חברים מקשיבים'.
שומע תפילה אף פעם לא מאוחר. עיניו של צבי ננעצו בשמים הריקים מעננים. בקשה אחת הדהדה בראשו שוב ושוב, בקולו הנסער של עמוס: תתפלל אורית יוגב
יש רגעים בחיים שהבנתי שאין לי לאן לפנות. לא לאמא ואבא, לא לחברים, לא לאף אחד. חוץ מלה'... סיפור חודר ונוגע בעניין תפילה. מתוך 'חברים מקשיבים'.
'זאת הייתה תפילה אחרת. הרגשתי איך שהאותיות,המילים, נושאות אותי על גביהם...מחיות אותי...'משכיל לדוד בהיותו במערה תפילה',גם אני הייתי שם, במערה שלי, האישית.והרגשתי כאילו שאנחנו עוברים את זה ביחד, דוד המלך ואני...' אבינועם הרש
מהי תפילה? מדוע אנחנו צריכים בכלל להתפלל? האם תפילה צריכה כוונה או שאפשר פשוט ללעוס את המילים ולדקלם אותם כרובוט? על כל אלו ועוד תמצאו במערך 'ואני תפילה' הנועד להגיש לתלמידים צהר ולתפוס קצת ממהותה של התפילה.
לא הרבה פעמים יוצא לנו לראות בעוצמתה הפראית של תפילת מעמקי הלב שמסוגלת לשרוף רקיעי שמיים.בסרטון הבא, אנחנו נחשפים לתפילת הבנות המצמררת בבית הכנסת של 'נווה דקלים' רגעים ספורים לפני התחלת הגירוש. הסרטון יכול לשמש כהתחלה לסדנת תפילה וכן למערך בנושאי שיח בין אדם לבוראו.
יחידה זו נכתבה בעקבות 'מחאת המילקי' והיא ממחישה בעזרת סיפור קצר, מדוע למרות כל היתרונות הכלכליים והפיתויים, חיי הנוחות והרווחה שיש במדינות אחרות מלבד ישראל דוגמת גרמניה, עדיין אין לנו ארץ אחרת והמקום הטבעי ביותר ליהודים הוא מדינת ישראל. לימוד מהנה!
סרטון נהדר שממחיש בצורה מצוינת מדוע אנחנו צריכים להיות בעלי מודעות חברתית מפותחת סבלנית ומכילה כלפי אנשים עם מוגבלויות. אורך: 40 שניות
המכתב של אודי"כשתקרא את השורות האלו, אני כבר לא אהיה אתכם. אני נמצא כעת רחוק ממך מאד. בעולם אחר. אני מקווה שהדברים שאתה עומד לקרוא עכשיו לא יגרמו לך צער, ושתצליח להתגבר ולחזור למסלול חייך מהר ככל האפשר, אך יש כמה דברים שהרגשתי שאני פשוט חייב לומר לך..."מומלץ לילדים בוגרים בכיתות ה' ו'
חגים   |  כישורי חיים   |  שיח - בין אדם לבוראו   |  ציונות דת ומדינה   |  מודעות חברתית.
חומרים חינוכיים של 'חברים מקשיבים'
חדשות בית הספר
אלבום תמונות
גלריית סרטונים
חינוך חברתי
צוות בינמקצועי
ארכיון תשע"א
למידה בשעת חרום
פרוייקטים יחודיים
מרכז הדרכה
עלון בית הספר
בין אדם לבוראו
חיפוש באתר